Casa de Avocatura Coltuc

Newsletter
Continuă

Aur și argint pentru România la Europenele de canotaj
Categorie:   Sport  Autor:  Dana ŢÎRLEA  Data:  28.05.2017  Ora:  17:48  Citiri:  652

Share:
Voteaza articolul:

Nota 0/5 (0 voturi)

Echipajul masculin de patru rame al României, format din Cristian Ivașcu, Vlad Dragoș Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc și Ciprian Tudosă, a cucerit medaliile de argint, duminică, la Campionatele Europene de canotaj de la Racice (Cehia).

România a ajuns la un bilanț de patru medalii la Racice, trei de aur și una de argint, după ce barca feminină de 8+1 a României (Ioana Vrînceanu, Viviana Bejinariu, Mihaela Petrilă, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereș, Iuliana Popa, Adelina Boguș, Laura Oprea, Daniela Druncea) a cucerit duminică aurul la Campionatele Europene de la Racice (Cehia).

Aurul a fost cucerit sâmbătă la patru rame feminin (Cristina Popescu, Alina Elena Pop, Beatrice Parfenie și Georgiana Parașcanu) și duminică la dublu rame feminin (Mădălina Bereș și Laura Oprea).

Tot duminică, Ionela Lehaci și Gianina Beleagă au ocupat locul 4 în proba de dublu vâsle feminin categoria ușoară.

Canotorii români vor mai evolua duminică în două finale, la 8+1 feminin (14,48) și 8+1 masculin (15,33).

România a aliniat la Campionatele Europene cel mai numeros lot din ultimii 12 ani, zece echipaje, compuse din 39 de sportivi.