Casa de Avocatura Coltuc

Newsletter
Continuă

Croația, la a treia victorie în grupa C la Eurobasket
Categorie:   Sport  Autor:  Dana ŢÎRLEA  Data:  4.09.2017  Ora:  19:31  Citiri:  461

Share:
Voteaza articolul:

Nota 0/5 (0 voturi)

Croația a luat o opțiune serioasă pentru calificarea din grupe, reușind azi a treia victorie, în fața Muntenegrului, scor 76-72.

Croația a început în forță partida, și după două minute  de joc aveau deja 10-0. Antrenorul Muntenegrului a cerut time-out, însă baschetbaliștii muntenegreni nu au reușit să spargă gheața decât în minutul patru când Croația conducea deja cu 15-0.  Muntenegru a reușit să recupereze din diferență, iar la sfârșitul primului sfert, tabela arăta 25-17 pentru Croația. Cel mai bun om al croaților în primul sfert a fost Bojan Bogdanovic cu 13 reușite. Muntenegru a avut început de sfert doi mult mai bun, reușind să se apropie la 3 puncte. A doua parte a sfertului a aparținut însă tot Croației, iar la pauza mare tabela arăta 43-31 pentru croați. În acel de-al doilea sfert s-a remarcat Bojan Dublejvic din echipa Muntenegrului, cu 9 reușite. Sfertul trei a fost unul echilibrat, cu Muntenegru tot în urma Croației și încercând să se apropie. Înaintea ultimului sfert, diferența dintre cele două formații era de 10 puncte, 62-52. Ultimul sfert a aparținut Muntenegrului care grație evoluției foarte bune a lui Rice Tyrell a reușit să revină în meci. Cu un singur minut înainte de finalul meciului, Croația mai avea un singur punct avans. Din păcate pentru efortul depus de Muntenegru, victoria a revenit Croației.

Cei mai buni marcatori au fost Bojan Bogdanovic de la Croația cu 23 de puncte și Tyrese Rice, de la Muntenegru cu 22 de puncte.

Înaintea acestei confruntări, Croația avea două victorii, cu România (74-58) și cu Ungaria (67-58), iar Muntenegru, o victorie cu Ungaria (72-48) și o înfrângerea în fața Spaniei (60-99).

Pentru Croația urmează mâine partida cu Spania, în timp ce Muntenegru va întâlni tot mâine, Cehia.