Casa de Avocatura Coltuc

Newsletter
Continuă

Eurobasket Ziua I. România a fost învinsă de Cehia
Categorie:   Sport  Autor:  Dana ŢÎRLEA  Data:  2.09.2017  Ora:  09:46  Citiri:  420

Share:
Voteaza articolul:

Nota 0/5 (0 voturi)

Reprezentativa de seniori a Romaniei a debutat cu o infrangere in Grupa C a FIBA EuroBasket 2017, “Vulturii” cedand, vineri seara, in fata nationalei Cehiei, cu scorul de 68-83 (22-21, 16-19, 9-22, 21-21), la capatul unui joc in care Satoransky si Hruban au facut diferenta cu toata opozitia liderului tricolor Vlad Moldoveanu. De altfel, Moldoveanu a fost al doilea marcator al zilei, reusind o linie deosebita, cu 24 de puncte si 8 recuperari, statistica depasita in Grupa C doar de cehul Hruban, cu 25 de puncte si 4 recuperari.

In celelalte doua meciuri disputate vineri in Sala Polivalenta din Cluj, nationala Croatiei a dispus de Ungaria, cu 67-58, iar campioana Europei, Spania, a stralucit in disputa cu Muntenegru si a obtinut victoria cu 99-60. Sambata, in cadrul celei de-a doua runde din Grupa C, Romania va intalni redutabila nationala a Croatiei, de la ora 20:30, partida fiind transmisa in direct de TVR2.

Revenita sub luminile reflectoarelor europene dupa trei decenii de absenta, nationala de senioari a Romaniei a debutat, vineri, in cadrul Grupei C a FIBA EuroBasket 2017, intrecere gazduita de Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, in perioada 1-7 septembrie. Baschetbalistii pregatiti de Marcel Tenter au avut un prim sfert deosebit, reusind chiar pe finalul primelor zece minute sa inchida tabela la 22-21. Cu Vlad Moldoveanu intr-o forma deosebita si cu Nandor Kuti “jandarm” la impresionantul Satoransky, Romania a continuat sa ridice probleme adversarilor, insa Hruban a gasit solutii de a aduce in avantaj Cehia la pauza, scor 38-40. La reluare, Satoransky & Co. forteaza nota in ofensiva iar solutiile noastre din atac nu sunt foarte inspirate, astfel ca diferenta de pe tabela se mareste in finalul celui de-al treilea sfert, Cehia terminand in avantaj, scor 47-62. Moldoveanu, Paliciuc si ceilalti tricolori cauta sa revina in joc cu disperare, publicul din Polivalenta simte momentul (n.n. – au fost prezenti aprox. 5.000 de spectatori) si devine al saselea jucator, dar Cehia este o echipa mare si gestioneaza foarte bine finalul de meci, obtinand o victorie meritata. Scor final, Romania – Cehia 68-83, dar diferenta din final nu reflecta realitatea din teren, “Vulturii” reusind de multe ori, cu exceptia perioadei nefaste din sfertul al treilea, sa joace de la egal la egal cu o adversara redutabila.

Conform datelor statistice oficiale, punctele nationalei noastre au fost realizate de MOLDOVEANU (24 p, 3x3, 8 rec, 2 pase, 1 cap), PALICIUC (12 p, 2x3, 4 rec, 2 pase), CALOTA-POPA (7 p, 1x3, 3 rec, 3 pase), MANDACHE (5 p, 5 rec, 5 pase, 2 int), NICOLESCU (5 p, 1x3, 1 rec, 1 pasa), BACIU (5 p, 3 rec, 1 cap), PETRISOR (3 p, 1x3, 1 pasa), TOROK (3 p, 1 rec, 1 pasa, 1 cap), NICOARA (2 p, 1 rec), KUTI (1 p, 4 rec, 3 pase, 1 cap), CATE (1 p, 6 rec, 2 pase, 1 int, 2 cap). A mai evoluat OLAH. De la invingatori s-au remarcat HRUBAN (25 p, 3x3, 4 rec, 2 pase, 3 int, 2 cap) si SATORANSKY (20 p, 2x3, 13 rec, 6 pase, 1 int).

Tot vineri, in deschiderea reuniunii inaugurale gazduite de Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, nationala Croatiei, cu Bogdanovic si Saric in zi de gratie, a dispus de Ungaria, cu 67-58, in vreme ce detinatoarea trofeului continental, Spania, a facut spectacol in confruntarea cu Muntenegru, castigand la pas cu 99-60. Pe de alta parte, in deschiderea Grupei D, care este gazduita de Istanbul, Belgia a trecut de Marea Britanie, cu 103-90, Serbia a dispus de Letonia, cu 92-82, iar derby-ul zilei, Turcia a fost depasita de Rusia intr-un final incandescent, cu 76-73.
Sambata este zi plina in calendarul FIBA EuroBasket 2017, toate grupele urmand sa revina pe parchet dupa urmatorul program: