Casa de Avocatura Coltuc

Newsletter
Continuă

România are patru gimnaste în finalele de la Campionatul European de Gimnastică
Categorie:   Sport  Autor:  Dana ŢÎRLEA  Data:  21.04.2017  Ora:  09:54  Citiri:  128

Share:
Voteaza articolul:

Nota 0/5 (0 voturi)

Gimnastele Cătălina Ponor, Larisa Iordache, Olivia Cîmpian și Ioana Crișan au obținut calificarea în finalele la bârnă, sol și individual compus la Campionatele Europene care se desfășoară în aceste zile la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Larisa Iordache s-a calificat în finala de la bârnă cu prima notă, 14,566. Ponor a fost notată cu 14,066 puncte și a ajuns în finală de pe poziția 4. Larisa a concurat și la paralele, dar nu a reușit să acceadă în finală, încheind concursul pe poziția a-11-a cu 13.833 puncte.

Cătălina Ponor a fost descalificată din finala de la sol. Inițial gimnasta a obținut 13,566 puncte, punctaj suficient pentru locul patru. Ulterior arbitri au revăzut exercițiul, au constatat că gimnasta din România a ratat o cerință și i-au micșorat nora cu jumătate de punct. Nota finala primită, 13,066 o situează pe Ponor pe locul 10, în afara finalei de la sol.

Mezinele lotului, , Olivia Cîmpian și Ioana Crișan, vor reprezenta România în finala de la individual compus, calificându-se de pe locurile 26 (50,481 puncte), respectiv 29 (50,199 puncte).