Casa de Avocatura Coltuc

Newsletter
Continuă

România, prea slabă pentru Eurobasket
Categorie:   Sport  Autor:  Dana ŢÎRLEA  Data:  5.09.2017  Ora:  22:11  Citiri:  549

Share:
Voteaza articolul:

Nota 0/5 (0 voturi)

România a pierdut și al patrulea meci disputat la Eurobasket, 71-80 cu Ungaria. Din păcate faptul că jucăm la Campionatul European doar datorită faptului că suntem țară gazdă s-a văzut pe teren. Jucătorii naționalei nu pot face față într-o competiție de o asemenea anvergură. Nu este o coincidență faptul că au trecut ani buni de la ultima calificare a echipei de baschet la un turneu final. A apus de mult epoca în care Spania sau Ungaria nu ne speriau. Cu patru înfrângeri și doar un singur meci rămas de jucat România a pierdut orice șansă de a ocupa locul patru, ultimul care asigură calificarea din grupe.

Partida România-Ungaria, un meci al orgoliilor pentru care Sala Polivalentă a fost neîncăpătoare, iar cele două galerii s-au ridicat la înălțimea așteptărilor. În ciuda micilor înțepături, galeriile prezente au oferit un adevărat spectacol.

După șase minute de joc, România avea un avantaj de 6 goluri, scor 12-6.  Din păcate Ungaria a reușit să revină extraordinar, iar la finalul primului sfert aveau un avantaj de un punct, scor 16-15. România a avut un început de sfert doi dezastruos, ceea ce le-a permis maghiarilor să se desprindă la 8 puncte. România a avut apoi momente foarte bune și au reușit să se apropie la trei puncte. Tricolorii nu au reușit însă să aibă o evoluție constantă, astfel că la pauza mare ungurii aveau un avantaj de șase puncte, scor 38-32. După pauză, tricolorii s-au aflat într-o continuă cursă de urmărire, reușind să se apropie la un singur punct cu 3 minute înainte de final. Din păcate evoluția inconstantă s-a menținut și înainte de ultimul sfert, Ungaria avea un avantaj de 8 puncte. România a luptat curajos în ultimul sfert, a jucat onorabil, a fost aproape de o revenire spectaculoasă, din păcate însă victoria a revenit Ungariei.  Mandache a făcut un meci extraordinar, a reușit 24 de puncte, insuficient însă pentru o primă victorie a României la acest Campionat european.